Атина

Атина

1 ден 29.12.2018 – СКОПЈЕ     

Состанок на групата пред спортската сала Борис Трајковски во 18.00 часот. Поаѓање за Атина во 18.30 часот.Ноќно возење со попатни паузи поради одмор и царински формалности.

2 ден 30.12.2018 – АТИНА  

Пристигнување во Атина во утринските часови. Панорамско разгледување на плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата Порта, Акропол… Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта предлагаме посета на таверна во живописниот ноќен кварт Плака под Акропол. Традиционална грчка вечера со фолклорна програма.Ноќевање.

3 ден 31.12.2018  АТИНА – ПЕЛОПОНЕЗ     

Појадок. Целодневен излет на Пелопонез. Посета на Коринтскиот канал, нај-акустичниот амфитеатар од Античка Грција-Епидаурус, гратчето Нафлион – Првата престолнина на Грција, Микена- Античкиот град на Кралот Агамемнон и. гробницата на Агамемнон. Враќање во Атина. Дочек на Нова Година на градскиот плоштад.  Враќање во хотел. Ноќевање.

4 ден 01.01.2019 – АТИНА – ПИРЕЈА- СУНИОН- СКОПЈЕ       

Појадок. Ве водиме на полудневен излет со посета на пристанишното место  Пиреја и нејзините Марини. Патувањето продолжува долж Аполоновиот брег до  Сунион-најјужниот ‘рт на Медитеранот од каде се наоѓа Храмот на богот Посејдон .По посетата, патувањето продолжува кон Скопје, покрај Камена Вурла, кланецот Термопили каде се наоѓа споменикот на Кралот Леонидас, Лариса. Ноќно возење со попатни паузи.

5 ден 02.01.2019  – СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.11: 119€/7.380 ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 129€/ 8.000ден.

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Автобуски превоз со високотуристички автобус на дадените дестинации
 • Сместување во хотел 3* – 2НП (ноќевање + појадок)
 • Организиран разглед со локален водич на Атина
 • Професионален лиценциран придружник за време на патувањето
 • Организација и реализација на патувањето
 • -Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Кавадарци, (Дреново) ,Струмица, Штип, Велес

*Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Посета на Пиреа и Сунион – 10
 • Факултативна посета на Пелипонез, Микена и Епидариус – 30
 • Патничко осигурување – 5
 • Вечера во таверна – 35
 • Влезници за локалитети и други факлтативни посети како и индивидуални трошоци
 • Доплата за еднокреветна соба 3.100 денари

© Copyright 2016 by DELTA MTS