Будимпешта

Будимпешта

1 ден 29.12.2018 – СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА      

Состанок со групата во 16:30ч. на паркингот пред спортски центар „Борис Трајковски“ и поаѓање за Будимпешта во 17.00 ч. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден 30.12.2018 – БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови и разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, мостовите на Дунав… Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Вечерта можност за крстарење по Дунав под прекрасните будимпештански мостови (факултативно). Можност за индивидуални прошетки низ Будимпешта. Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање.

3 ден 31.12.2018 – БУДИМПЕШТА – БРАТИСЛАВА

Појадок. После појадокот, поаѓање за Братислава (факултативно). Разглед на градот со локален водич: средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт… Слободно време за индивидуални активности и можност да ја почувствувате предновогодишната атмосфера на градот. Во договорено време враќање во Будимпешта. *За оние кои остануваат во Будимпешта, денот го поминуваат индивидуално. Вечерта во договорено време се упатуваме во центрот на Будимпешта за дочек на Нова Година. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

4 ден 01.01.2019 – СЕНТ АНДРЕА – БУДИМПЕШТА

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и можност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близина на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, кое е богато со голем  број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. После посетата на Сент Андра, враќање во Будимпешта и слободно време за индивидуални активности. Поаѓање за Скопје во попладневните часпви. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

5 ден 02.01.2019  СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.11: 139€/8.620ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 149€/9.240 денари

 

 

Во цената на аранжманот e вклучено:

 • превоз со високотуристички автобуси на дадените дестинации
 • сместување во хотел со 3* во Будимпешта – 2 НП (ноќевање + појадок)
 • разглед на Будимпешта со локален водич
 • професионален туристички пратител за време на целото патување
 • организација и реализација на аранжманот
 • Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново) , Струмица, Штип, Велес

*Трансферот може да биде во утринските часови, а враќањето во доцните часови.

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • крстарење со брод по Дунав – 15€
 • факултативна посета на Братислава со локален водич – 30€ – мин. 30 лица за реализација
 • посета на Сент Андреа – 10€ – мин. 30 лица за реализација
 • патничко здравствено осигурување – 5€
 • индивидуални трошоци
 • доплата на еднокреветна соба 3.100 денари

© Copyright 2016 by DELTA MTS