Рим - Венеција

Рим – Венеција

Програма со авион и воз

27 декември 2018 – 02 јануари 2019
(6 ноќевања / 7 дена)

 

 

1 ден – 27.12.2018 СКОПЈЕРИМ

 

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 11:20 часот. Полетување за Рим во 13:20 часот, лет W6 7757 со директен лет на авиокомпанијата Wizz Air. Слетување на аеродромот во Рим во 15:00 часот. Пречек од страна на претставник на локалниот партнер и трансфер до Рим.Следува панорамски разглед на градот со автобус: Колосеум, Римски Форум, Плоштадот Венеција, Плоштадот Кампидољо, црквата Санта Марија Маџоре (Basilica di Santa Maria Maggiore), Плоштадот на Републиката, Плоштадот Барберини, Црквата Свети Петар, улицата Via Veneto, Vila Borgeze. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

 

2 ден – 28.12.2018 РИМ (ФОРУМ И КОЛОСЕУМ)

 

Појадок. По појадокот е можност за прошетка и посета на Форумот и Колосеумот. Разглед на најважните локалитети на антички Рим, места каде што настанал и на кои се овековечени неговите најголеми победи и достигнувања. Форумот и Колосеумот, некогашни центри на политичкиот, верскиот и јавен живот, а денес археолошки локалитети кои сведочат за славното минато на една од најголемите цивилизации во светот. Разгледот вклучува посета на: Колосеумот од надвор, најголемиот римски амфитеатар, чудото на инженерството и градбата на Стариот свет, кој ја оживува атмосферата на најважниот социјален настан на античкиот Рим – борбите на гладијаторите. Во мермерот се исклесани релјефи на триумфалните арки кои го илустрираат освојувањата на римските императори и ширењето на нивната моќ и влијание на територијата што се протегала од Велика Британија до Сирија, оправдувајќи го називот “Caput Mundi” – Престолнина на светот; ридот Палатино, место каде што, според легендата, волчицата ги одгледала Ромул и Рем, митските основачи на градот, место кое во наредните векови ќе стане најелитната резиденцијална зона, местото на живеење на римските императори и истакнати граѓани; црквата Сан Клементе, во која ќе ги посетиме капелата и гробот на Св.Кирил; Форумот, центар на политичкиот, судскиот и комерцијален живот, во чиј состав се наоѓаат остатоци од базиликите, пазарите, судовите и храмовите. Заминувањето и враќањето е пеш или со метро. Враќање во хотелот. Слободно време за индивидуални активности и разгледи. Ноќевање.

 

3 ден – 29.12.2018  РИМ (ВАТИКАН)

 

Појадок. По појадокот е предвидена факултативен излет на Ватикан, црквата Свети Петар, Ватиканските музеи и Систинската капела (полудневен излет). Ватиканските музеи датираат уште од времето на папата Јулиј II во 16-иот век. За време на посетата, ќе се посетат најзначајниот дел од  збирките: збирката на антички статуи, салата со таписерии, салата со географски карти од 16-ти век, салата со канделабри, собите кои ги насликал Рафаело. Особено се истакнува Систинската капела со делата на Перуџино, Ботичели и други светски познати сликари. Во периодот од 1508 до 1511 година, Микеланџело Буонароти го насликал таванот на капелата со теми од Стариот Завет, за да околу триесет години подоцна, како тема за просторот над олтарот, го избрал Страшниот суд. Потоа се посетува внатрешноста на најголемата црква во светот, црквата Свети Петар, во која се  наоѓа прочуената “Пиета”, единственото потпишано дело на сестраниот и плодотворен ренесансен уметник Микеланџело. Разгледот завршува со посета на прекрасниот плоштад пред црквата, кој го уредил Бернини, најзначајниот уметник на италијанскиот барок. Заминувањето и враќањето е пеш или со метро. Враќање во хотелот. Слободно време за индивидуални активности и разгледи. Ноќевање.

 

4 ден – 30.12.2018 РИМ – ВЕНЕЦИЈА

 

Појадок. По појадокот (со спакуван багаж) се упатуваме кон железничка станица Термини и качување на воз за Венеција. Поаѓање на брзиот воз во предпладневните часови. Пристигнување на железничката станица во Местре по трииполчасовно возење. Трансфер до хотелот и сместување. Заминување до  железничката станица Местре. Возење со воз во траење од 20 минути на релација Местре – Санта Лучија и вапорето (брод) до Плоштадот Св. Марко, од каде започнува разгледот на потесниот центар на престолнината, некогашната моќна Венецијанска Република: базиликата Св. Марко, трите поврзани згради Прокуративи (Procuratie), Дуждовата палата, Мостот на воздишките, мостот Риалто, Саат Кулата, црквата Santa Maria della Salute во која се наожаат делата на Тицијан и Тинорето. Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи или факултативно возење со гондоли по каналот Гранде. Во договорено време, враќање во хотелот со вапорето (брод) и со воз до станицата во Местре. Заминување пеш до хотелот и сместување. Ноќевање.

 

5 ден  31.12.2018  ВЕНЕЦИЈА

 

Појадок. Појадок. Слободен ден за индивидуални прошетки или можност за факултативно крстарење и посета со брод до островите во лагуната Мурано, Бурано и Торчело. Прв во посетата е островот Мурано, далеку познат по вековната традиција во изработка на стакло, каде е всушност и фабриката за изработка на стакло, прошетка по островот, кусо слободно време, потоа движење кон наредниот остров од трите лагунски острови – Бурано, кој како своја одлика ја носи препознатливата рачно изработена свила и колоритните куќички на островот. И за крај на оваа прекрасна прошетка, посета на Торчело островот кој бил всушност првиот најстар и најгусто населен остров во тој дел на Италија, престолнина во која има бројни споменици врзани со богатата историја. Слободно попладне за индивидуални активности. Враќање во хотелот. Вечерта дочек на Новата 2019 година (можност заедно со преставникот заминување на групата на плоштадот Св. Марко за дочек на Новата година). Ноќевање.

 

6 ден – 01.01.2019  ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА

 

Појадок. Појадок. Неработен ден во Италија. Слободен ден или предлагаме факултативна посета на Верона.Пристигнување во Верона околу пладне. Разгледот на градот на Ромео и Јулија: започнува на плоштадот Бра каде се наоѓа надалеку познатата Арена. Прошетката продолжува по улицата “Mazzini”, која низ центарот на градот води директно до плоштадот Ербе. Разглед на плоштадот “Dei Signori” каде се наоѓа статуата на Данте, а од таму кон дворот, од куќата на Јулија. Слободно време за посети и индивидуални активности. Враќање во Венеција. Слободно време за одмор и индивидуални прошетки. Ноќевање.

 

7 ден – 02.01.2019  ВЕНЕЦИЈА – СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотел. Tрансфер до аеродромот во Венеција во 12:00 часот. Полетување за Скопје во 15:15 часот, лет W6 7752. Пристигнување на аеродормот во Скопје во 16:55 часот.

 

 


Плаќањето ќе се врши исклучи
телно во денари по курс од 62мкд за 1

ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА  НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ

Општите услови за патување на АУРОРА ТУРС и СКТМ се составен дел од овој аранжман

 

Во цената е вклучено :

 • Повратен авио билет Скопје – Рим / Венеција – Скопје;
 • Багаж со димензии 40x30x20 cm
 • Сместување во хотели со 3*/4*, на база ноќевање со појадок;
 • Автобуски трансфери аеродром / хотел во Рим / железничка станица до хотел и до аеродром во Венеција;
 • Панорамски разглед со автобус на Рим спрема програмата;
 • Пешачки разглед на Венеција спрема програмата;
 • Превоз со воз на релација Рим – Венеција (седишта Б класа)
 • Стручен локален водич на српски јазик;
 • Техничко водство / пратител на групата.
 • Задолжително пријавување на заинтересираните патници за Ватикан при уплата на аранжманот.

Во цената не е вклучено :

 • Аеродромски такси 60 € / 3720 мкд;
 • Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата;
 • Факултативните излети и посети
 • Задолжително патничко осигурување;
  Чекиран багаж до 20 кг, цена
 • Факултативни екскурзии, Ватикан – 55еур (пријаваување и плаќање во агенција), Верона – еур, трите острови – Мурано, Бурано и Торчело – еур

 

 

 

 

 

 

Забелешки:

 • Организатор на ова патување е AУРОРА Турс и Делта МТС
 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупнот износ на аранжманот.
 • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
 • Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Цената на факултативните излети се однесуваат на минимум 15 пријавени патници. Во случај на помал број на пријавени патници, цената се зголемува.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© Copyright 2016 by DELTA MTS